sâmbătă, 18 aprilie 2015

Hamilton va pleca din pole position în Marele Premiu din Bahrain !

Lewis Hamilton rămâne neînvins în sesiunile de calificări desfăşurate în debutul actualului sezon, după ce şi-a trecut în cont pe circuitul Sakhir din Bahrain al patrulea pole position al anului. Pilotul echipei Mercedes a fost cronometrat cu 1:32.571 şi îl va avea alături pe prima linie a grilei de start pe Sebastian Vettel. Germanul a reuşit să-l învingă pe Nico Rosberg în lupta pentru locul doi cu ceva mai mult de o zecime de secundă, în timp ce coechipierul său Kimi Raikkonen va lua startul de pe poziţia a patra.
Hamilton

Williams şi-a confirmat statutul de a treia forţă a Formulei 1 prin locurile 5 şi 6 obţinute de Valtteri Bottas şi Felipe Massa, în timp ce locul 7 i-a revenit lui Daniel Ricciardo de la Red Bull Racing. Nico Hulkenberg va pleca de pe 8 pentru Force India, din faţa lui Carlos Sainz Jr (Toro Rosso) şi Romain Grosjean (Lotus).

Q2: McLaren Honda, în premieră în a doua parte

McLaren a reuşit pentru prima oară în acest sezon să obţină accesul în a doua parte a calificărilor prin Fernando Alonso, care a ocupat un nesperat loc 9 în Q1. Totuşi, spaniolul a fost eliminat în Q2 şi va lua startul de pe locul 14 după ce a ratat accesul în Q3 pentru numai patru zecimi de secundă.
Primul sub linie a fost Sergio Perez (Force India), în timp ce Sauber a fost eliminată cu ambii piloţi: Felipe Nasr va pleca de pe 12, iar Marcus Ericsson de pe 13. Cel mai lent în această secvenţă a fost Max Verstappen de la Toro Rosso.

Q1: Button, niciun tur cronometrat

Pastor Maldonado a fost primul pilot sub linie în Q1, iar eliminarea venezueleanului este justificată în primul rând de unele probleme la unitatea de propulsie furnizată de Mercedes. "S-a întâmplat ceva greşit cu motorul şi cu furnizarea puterii", a fost explicaţia inginerului său de cursă.
Pilotul echipei Lotus va fi urmat pe grila de start de Daniil Kvyat, care ratează în premieră în acest sezon accesul în Q2, în timp ce Manor şi-a aliniat piloţii pe locurile 20 şi 21 prin Will Stevens şi Roberto Merhi.
Jenson Button nu a efectuat niciun tur cronometrat, întrucât a fost nevoit să parcheze monopostul McLaren pe marginea circuitului din cauza unei defecţiuni tehnice la scurt timp după ieşirea de la boxe. Britanicul va lua astfel startul de pe ultima poziţie a grilei de start.
Marele Premiu al statului Bahrain va avea loc duminică cu începere de la ora 18:00, ora României, şi va fi transmis în direct pe postul de televiziune Dolce Sport.