duminică, 15 martie 2015

Hamilton in pole position in prima cursa a anului 2105 !

Mercedes şi-a confirmat statutul de mare favorită la titlurile mondiale şi în sezonul 2015 după ce a dominat fără emoţii calificările pentru Marele Premiu al Australiei. Lewis Hamilton a obţinut sâmbătă pole position-ul după ce a fost cronometrat cu 1:26.327 şi a fost cu aproape şase zecimi de secundă mai rapid decât coechipierul său, Nico Rosberg. Germanul a ratat primul tur rapid din ultima parte a calificărilor după ce a ieşit în decor chiar în ultimul viraj, iar ulterior s-a mulţumit cu o clasare pe locul doi care îi permite însă să lupte pentru victorie în cursa de duminică.
Hamilton

Williams a câştigat lupta cu Ferrari pentru locul trei pe grila de start prin Felipe Massa, care a fost cu aproape 1.4 secunde mai lent decât Hamilton. Brazilianul s-a poziţionat în faţa celor doi piloţi ai Scuderiei Ferrari, Sebastian Vettel şi Kimi Raikkonen, în timp ce coechipierul său Valtteri Bottas a fost doar al şaselea după o eroare comisă chiar pe linia de start-sosire. Lupta dintre Williams şi Ferrari pentru ultima poziţie pe podium se anunţă însă palpitantă, întrucât diferenţa dintre locurile trei şi cinci a fost de numai 0.072 secunde.
Red Bull Racing şi-a trecut în cont locul sate prin Daniel Ricciardo, care a fost urmat de Carlos Sainz Jr (Toro Rosso) şi de cei doi piloţi Lotus, Romain Grosjean şi Pastor Maldonado.

Q2: Debut modest pentru Daniil Kvyat la Red Bull

La debutul oficial pentru Red Bull Racing, Dannil Kvyat a ocupat doar locul 13 pe grila de start.

Felipe Nasr (Sauber) a ratat accesul în top 10 pentru mai puţin de o zecime de secundă şi va fi urmat pe grila de start de Max Verstappen (Toro Rosso). La debutul oficial pentru Red Bull Racing, Dannil Kvyat a ocupat doar locul 13 pe grila de start, însă a fost la doar trei zecimi de secundă de o promovare în ultima parte. Cei mai lenţi piloţi în această secvenţă au fost Nico Hulkenberg şi Sergio Perez, element care confirmă problemele cu care se confruntă Force India că urmare a finalizării cu întârziere a noului monopost pentru 2015, care a fost testat doar trei zile.

Q1: McLaren, eliminată cu ambii piloţi

Jenson Button şi Kevin Magnussen au fost cei mai lenţi şi vor lua startul de pe locurile 17 şi, respectiv, 18.

În condiţiile în care Manor nu a finalizat încă instalarea software-ului pentru motoare, Will Stevens şi Roberto Merhi nu au ieşit deloc pe circuit, astfel că în prima parte a calificărilor au fost eliminaţi doar cei mai lenţi trei piloţi. Temerile formulate de cei de la McLaren după ziua de vineri s-au adeverit, iar Jenson Button şi Kevin Magnussen au fost cei mai lenţi şi vor lua startul de pe locurile 17 şi, respectiv, 18. Cu pneuri soft, Button a fost cu 2.836 secunde mai lent decât liderul Hamilton, în condiţiile în care pilotul Mercedes a utilizat cauciucuri de compoziţie de medium, astfel că diferenţa reală este estimată la patru secunde. Celălalt pilot eliminat în această parte a calificărilor a fost Marcus Ericsson de la Sauber.