sâmbătă, 1 februarie 2014

Massa cel mai rapid in ultima zi de teste de la Jerez !

Prima sesiune de teste premergătoare noului sezon s-a încheiat vineri pe circuitul de la Jerez din sudul Spaniei în acelaşi mod în care s-au desfăşurat şi precedentele zile. Pe un circuit umed în urma ploilor din noaptea precedentă, Felipe Massa a stabilit cel mai bun timp al zilei după ce a fost cronometrat cu 1:28.229 la volanul monopostului Williams. Brazilianul a reuşit să parcurgă 86 de tururi şi s-a poziţionat în faţa fostului său coechipier de la Ferrari, Fernando Alonso, care a parcurs 115 tururi, un record al zilei pentru un pilot.
Massa

Surpriza zilei a fost reprezentată de Daniel Juncadella, pilotul de rezervă al celor de la Force India, care a stabilit al treilea timp în faţa lui Kevin Magnussen de la McLaren. După ce a impresionat joi, danezul a provocat două steaguri roşi pe finalul sesiunii, dar a reuşit să parcurgă 110 tururi.
Mercedes s-a evidenţiat însă încă o dată prin numărul ridicat de tururi parcurse. În cursul dimineţii, Nico Rosberg a fost capabil să efectueze o simulare de cursă cu trei opriri la boxe şi a parcurs în total 91 de tururi, în timp ce Lewis Hamilton a efectuat alte 41 de tururi în cursul după-amiezii. Cei doi au terminat sesiunea pe locurile opt şi, respectiv, cinci, iar între cei doi s-au intercalat Jules Bianchi (Marussia) şi Adrian Sutil (Sauber). Germanul a provocat un alt steag roşu după ce a ieşit de pe circuit în ultima şicana, dar s-a plasat în faţa lui Kamui Kobayashi, care a debutat astfel la Caterham.
Red Bull Racing a continuat să întâmpine probleme cu supraîncălzirea unor componente din cauza modului în care este instalat motorul Renault în monopost. După numai şapte tururi parcurse în cursul dimineţii, campioana mondială a decis să abandoneze ziua de teste, exact aşa cum a procedat miercuri şi joi. Daniel Ricciardo a ocupat astfel ultima poziţie în clasament, în spatele lui Daniil Kvyat, care a reuşit să parcurgă numai opt tururi la volanul monopostului Toro Rosso propulsat de asemenea de Renault.