joi, 30 ianuarie 2014

Magnussen cel mai rapid in a treia zi la Jerez !

Cea de-a treia zi de teste din cadrul sesiunii de la Jerez s-a desfăşurat în mare parte după acelaşi scenariu ca şi cea de miercuri, iar primele poziţii au fost dominate încă o dată de echipele cu motoare Mercedes, în paralel cu defecţiunile tehnice suferite de cei care utilizează unităţi Renault.
McLaren \

McLaren a fost cea mai activă şi mai performantă echipa a zilei. Debutantul Kevin Magnussen a ocupat prima poziţie în clasamentul general după ce a fost cronometrat cu 1:23.276, iar danezul a concurat pe parcursul după-amiezii după ce sesiunea a fost inaugurată de coechipierul său Jenson Button, care a terminat pe locul patru. Împreună, cei doi au parcurs nu mai puţin de 92 de tururi, un record pentru o echipă pe parcursul zilei de joi.
Între cei doi piloţi s-a intercalat Felipe Massa, care a concurat pentru prima oară la volanul monopostului Williams şi a parcurs în total 47 de tururi, dar şi Lewis Hamilton la volanul monopostului Mercedes.
Astfel, primele patru poziţii în clasament au fost acontate de echipe cu motor Mercedes, în timp ce Ferrari apare abia pe locul cinci prin Fernando Alonso. Cronometrat cu 1:25.495, spaniolul a fost cu peste două secunde mai lent decât liderul, a produs un steag roşu după ce a oprit monopostul pe circuit, însă a reuşit să parcurgă în total 58 de tururi.
Nico Hulkenberg a terminat pe locul şase după o serie de probleme, un steag roşu şi doar 17 tururi parcurse, în timp ce Adrian Sutil a avut parte de un accident la volanul monopostului Force India. Echipele propulsate de Renault au continuat însă să aibă probleme majore. Red Bull Racing a parcurs doar trei tururi (niciunul cronometrat) prin Daniel Ricciardo, care a produs şi un steag roşu înainte ca echipa să abandoneze din nou ziua de teste din cauza defecţiunilor la sistemul ERS furnizat de Renault. Şi cei de la Toro Rosso au avut o zi modestă, însă Jean-Eric Vergne a reuşit să parcurgă 30 de tururi şi s-a poziţionat pe locul şapte în clasamentul general.
Robin Frijns a testat pentru Sauber, însă nu a efectuat niciun tur cronometrat, într-o situaţie similară fiind şi Max Chilton, care cu această ocazie a inaugurat noul monopost Marussia.
Sesiunea de teste de la Jerez se încheie vineri.