joi, 26 iulie 2012

Alonso a castigat Marele Premiu al Germaniei !

Spaniolul Fernando Alonso a obţinut duminică pe circuitul de la Hockenheim a doua victorie în ultimele trei curse după ce a fost lider pe tot parcursul celor 67 de tururi. Totuşi, pilotul Scuderiei Ferrari nu a avut parte de o cursă uşoară, întrucât nu a reuşit să se distanţeze la mai mult de două secunde în faţa lui Sebastian Vettel şi, mai apoi, a lui Jenson Button. Cei trei rivali au mizat pe strategii identice cu două opriri la boxe, iar spaniolul a reuşit să controleze cursa în ciuda unor mici probleme spre final la sistemul KERS.
Lupta pentru locul doi a fost de departe mult mai spectaculoasă şi a fost câştigată în cele din urmă cu mari emoţii de Vettel. Pilotul echipei Red Bull a fost depăşit de Button după ultima intrare la boxe, însă în ultimele tururi britanicul a încetinit vizibil ritmul şi i-a permis germanului să-şi recupereze poziţia. Depăşirea a fost însă efectuată prin exteriorul pistei, ceea ce ar putea atrage atenţia comisarilor de cursa cu privire la legalitatea acesteia.

Button a fost astfel nevoit să se mulţumească doar cu locul trei, însă performanţa rămâne una remarcabilă în condiţiile în care a început de pe locul 6. Britanicul i-a depăşit succesiv pe Pastor Maldonado, Nico Hulkenberg şi Michael Schumacher în primele 11 tururi pentru a ajunge pe ultima treaptă a podiumului.
Coechipierul său Lewis Hamilton a avut în schimb o cursă de coşmar la aniversarea a 100 de Mari Premii în Formula 1, fiind nevoit să abandoneze în turul 58 din cauza unor defecţiuni tehnice. Plecat de pe locul al şaptelea, britanicul a intrat la boxe în primul tur din cauza unei pene la pneul stânga-spate, iar ulterior nu a reuşit să progreseze decât până pe locul 16.

El a ţinut însă capul de afiş după ce a fost ajuns din urmă cu un tur de Alonso şi Vettel, întrucât a profitat de ritmul mai bun pentru a-l depăşi la rândul său pe Vettel. Agresivitatea lui Hamilton, perfect regulamentară, l-a ajutat indirect pe Button să-l depăşească pe Vettel la a doua oprire la boxe.

Kimi Raikkonen a salvat o sesiune de calificări modestă şi a recuperat şase poziţii pentru a termina pe locul patru, după ce a optat pentru o strategie uşor diferită şi i-a depăşit pe Maldonado şi Webber la prima intrare la boxe, iar apoi pe Nico Hulkenberg şi Michael Schumacher.
Acesta din urmă a ratat o nouă oportunitate de a termina pe podium, ocupând în final doar locul şapte după ce a fost depăşit şi de cei doi piloţi ai echipei Sauber, Kamui Kobayashi şi Sergio Perez, care au terminat pe cinci şi, respectiv, şase.

Webber a terminat pe locul opt, acelaşi de pe care a început cursa, şi a fost urmat de Hulkenberg şi Rosberg, ultimul reuşind să recupereze nu mai puţin de 11 poziţii în drumul spre unicul punct acordat pentru poziţia a 10-a datorită unei strategii diferite, fiind unul dintre puţinii piloţi care a început cursa cu pneuri medium.

Alţi piloţi de top au avut parte de curse dezamăgitoare: Felipe Massa a terminat pe 12, în timp ce Romain Grosjean a ocupat doar locul 18 după ce a intrat la boxe încă din primele tururi.
Hamilton a fost singurul pilot care a abandonat, în timp ce Schumacher s-a consolat cu stabilirea celui mai bun timp în cursă, după ce a fost cronometrat cu 1:18.725 în turul 57.