duminică, 13 mai 2012

Pastor Maldonado a castigat Marele Premiu al Spaniei 2012 !

Maldonado a câştigat Marele Premiu al Spaniei!

Pilotul echipei Williams , Pastor Maldonado a obţinut la Barcelona prima victorie din carieră în F1 şi primul succes pentru Williams după 8 ani după o strategie prin care a revenit pe prima poziţie după ce a pierdut-o la start în faţa lui Fernando Alonso.

Marele Premiu al Spaniei nu a oferit spectacolul din primele patru curse ale sezonului, întrucât diferenţele dintre echipe au fost mai mare pe un circuit de la Barcelona unde depăşirile sunt în mod tradiţional dificile.
Totuşi, lupta pentru victorie a fost una tensionată între Pastor Maldonado şi Fernnado Alonso, ultimul reuşind să devină lider la start.

Pilotul echipei Williams a revenit pe prima poziţie în turul 27 după al doilea schimb de pneuri şi a rămas lider şi după al treilea pitstop, în ciuda unei mici probleme la montarea cauciucului stânga-spate.
Maldonado a reuşit să-şi păstreze poziţia de lider până la final, în ciuda presiunii constante exercitate de Alonso în ultimul stint şi a obţinut astfel prima victorie din scurta sa carieră în Formula 1. De asemenea, venezueleanul a adus prima victorie pentru Williams după cea realizată de Juan Pablo Montoya în Brazilia în 2004.
Alonso a fost astfel nevoit să se mulţumească doar cu locul doi la volanul monopostului Ferrari, însă spaniolul rămâne cu satisfacţia că a revenit pe prima poziţie în clasamentul general după numeroase probleme înregistrate de rivalii săi.
Lotus a confirmat încă o dată prestaţiile bune în regim de cursă după ce a terminat pe locurile trei şi patru prin Kimi Raikkonen şi Romain Grosjean. Finlandezul a lăsat senzaţia că poate lupta pentru victorie spre final, însă nu a reuşit să refacă decalajul foarte mare care l-a separat de primii doi după ultima intrare la boxe.
Sauber şi-a trecut un loc cinci prin Kamui Kobayashi, în timp ce Red Bull Racing nu a reuşit să-şi îmbunătăţească semnificativ rezultatele şi a obţinut doar locurile 6 şi 11 prin Sebastian Vettel şi Mark Webber, nu înainte ca germanul să fie penalizat cu un drive-through pentru că nu a încetinit la afişarea steagurilor galbene şi să-l depăşească pe final pe Nico Rosberg (locul 7).
Plecat de pe ultima poziţie ca urmare a descalificării de sâmbătă, britanicul Lewis Hamilton a terminat pe locul 8 datorită unei strategii cu numai două opriri la boxe, în ciuda faptului că la unul dintre pitstop-uri a trecut cu monopostul McLaren peste unul dintre cauciucurile uzate. În plus, el s-a poziţionat în faţa coechipierului său Jenson Button, care s-a plâns în repetate rânduri de un comportament subvirator al monopostului.
Ultimul punct pus în joc a fost obţinut de Nico Hulkenberg de la Force India.
 Septuplul campion mondial , Michael Schumacher a avut parte de încă o cursă dezamăgitoare. Septuplul campion mondial a abandonat în turul 14 după ce l-a lovit puternic din spate pe Bruno Senna în primul viraj al circuitului. Aparent, germanul a frânat prea târziu la finalul liniei drepte de start-sosire, provocând astfel şi abandonul pilotului Williams.
Pe lângă Schumacher şi Senna, cursa s-a încheiat prematur şi pentru Narain Karthikeyan (HRT), Charles Pic (Marussia) şi Sergio Perez. Pilotul echipei Sauber a avut o pană în primul tur şi s-a retras din cursă în turul 40 după o problemă înregistrată la boxe.
Cel mai bun timp în cursă a fost realizat de Romain grosjean, pilotul echipei Lotus fiind cronometrat cu 1:26.250.
După Marele Premiu al Spaniei, cinci piloţi au reuşit să obţină câte o victorie în primele cinci etape lae sezonului, lucru care s-a mai întâmplat de numai trei ori în istoria Formulei 1, în 1967, 1975 şi 1983. De asemenea, cei cinci piloţi concurează pentru echipe diferite.