duminică, 22 mai 2011

Vettel a câştigat Marele Premiu al Spaniei!

Vettel a obţinut la Barcelona a patra victorie în cinci etape după o luptă echilibrată cu Lewis Hamilton. Podiumul a fost completat de Jenson Button.

Marele Premiu al Spaniei a oferit fanilor Formulei 1 o nouă doză de spectacol, în care lupta pentru victorie s-a dat până în ultimul tur, iar numărul depăşirilor a fost net superior celor din cursele precedente de la Barcelona.

Chiar dacă a avut un start relativ modest în care a rămas pe locul doi după ce a fost depăşit de Fernando Alonso şi l-a devansat pe Mark Webber, Sebastian Vettel a avut o revenire spectaculoasă la capătul unei strategii cu patru opriri la boxe. Pilotul echipei Red Bull i-a depăşit într-un singur tur pe Button, Massa şi Rosberg la revenirea după primul pitstop, iar în turul 20 l-a devansat pe Alonso, înainte de a reveni pe traseu pe prima poziţie în faţa lui Hamilton la capătul ultimei intrări la boxe din turul 49.

Deşi s-a menţinut la mai puţin de o secundă în urma lui Vettel pe parcursul ultimelor 10-15 tururi, Hamilton nu a fost capabil să lanseze atacul decisiv pentru victorie şi a fost nevoit să se mulţumească cu locul 2, însă performanţa să reprezintă un pas înainte pentru McLaren.

Jenson Button a ocupat ultima poziţie pe podium datorită unei strategii inspirate cu numai trei opriri la boxe, reuşind astfel să facă uitat startul dezamăgitor în care a coborât de pe 5 pe 10. Pilotul echipei McLaren a recuperat câteva poziţii după prima serie de opriri la boxe a rivalilor, iar după intrarea din turul 49 şi-a asigurat locul trei.

Plecat din pole position, Mark Webber a ratat complet startul şi a fost depăşit de Vettel şi Fernando Alonso, iar în turul 10 a pierdut o nouă poziţie în faţa lui Hamilton la prima intrare la standuri. Australianul a avut un duel roată la roată cu Alonso pe linia standurilor pentru locul patru, pe care l-a obţinut însă la ultima intrare la boxe din turul 49.

Astfel, Alonso a fost nevoit să se mulţumească doar cu locul 5, în ciuda faptului că a avut un start excelent de cursă. Pilotul Scuderiei Ferrari a devenit lider în primul viraj după ce a plecat de pe locul patru şi i-a depăşit succesiv pe interior pe Hamilton, Vettel şi Webber, după ce iniţial încercase o manevră similară pe exterior. In mod ironic, desi parea favorit la victorie dupa start, spaniolul a fost depasit cu un tur din urma de Vettel si Hamilton cu numai doua tururi inainte de final.

Mercedes GP a obţinut locurile şase şi şapte prin Michael Schumacher şi Nico Rosberg. Plecat de pe locul 10 al grilei, septuplul campion mondial a câştigat patru poziţii la start şi a rămas permanent în faţa coechipierului său, pe care a reuşit să-l învingă în premieră în acest sezon, în ciuda eforturilor lui Rosberg de a-l depăşi.

Locul 8 i-a revenit germanului Nick Heidfeld, care a reuşit să câştige astfel nu mai puţin de 16 poziţii fata de locul 24 de pe care a plecat în cursă. Pilotul echipei Renault a intrat în puncte doar spre finalul cursei, datorită unei strategii cu numai trei opriri la boxe. Între timp, Sauber a reuşit o nouă dubla clasare în puncte prin Sergio Perez şi Kamui Kobayashi, care au terminat pe 9 şi 10.

Marele Premiu al Spaniei a consemnat doar trei abandonuri: Vitantonio Liuzzi (Hispania), Heikki Kovalainen (Lotus) şi Felipe Massa (Ferrari), ultimii doi la capătul unor ieşiri în decor. Cel mai bun timp în cursa a fost realizat de Lewis Hmailton, care a fost cronometrat cu 1:26.727 în turul 52.