joi, 27 februarie 2014

Perez - cel mai bun timp în prima zi de teste din Bahrain !

Echipele motorizate de Mercedes au continuat să domine Formula 1 şi în prima zi din cadrul ultimei sesiuni de teste premergătoare noului sezon, programată pe circuitul Sakhir din Bahrain.
Cel mai bun timp a fost stabilit de Sergio Perez, care a fost cronometrat cu 1:35.290 la volanul monopostului Force India, în timp ce Valtteri Bottas a ocupat locul doi pentru Williams.
Perez

Ambele echipe s-au concentrat însă pe similarea de curse, la fel ca şi echipa de uzină Mercedes, motiv pentru care Nico Rosberg a obţinut la final doar locul patru, la peste 1.3 secunde în spatele lui Perez.
Scuderia Ferrari a avut parte de o zi care a început cu unele probleme tehnice şi s-a încheiat cu un steag roşu produs de Kimi Raikkonen, care a reuşit totuşi să se claseze pe locul trei.

Noi probleme pentru Red Bull

Red Bull Racing a întâmpinat noi defecţiuni tehnice la monopostul RB 10, cauzate în principal de supraîncălzirea unor componente şi mai puţin de motorul Renault. Daniel Ricciardo a parcurs doar 32 de tururi în cursul dimineţii, iar în cursul după-amiezii a rămas în garaj aşteptând în zadar că inginerii să remedieze problemele. Între timp, Lotus a pierdut o bună parte a zilei după ce a decis să renunţe la noua configuraţie a sistemului de evacuare care nu a dat rezultatele scontate, astfel ca Pastor Maldonado a parcurs doar 31 de tururi.
Caterham a fost lovită de asemenea de probleme tehnice, în timp ce Marussia a avut parte de cea mai bună zi de teste după ce Max Chilton a efectuat 44 de tururi şi a ocupat locul 8.