duminică, 4 noiembrie 2012

Raikkonen a castigat Marele Premiu din Abu Dhabi 2012 !

Marele Premiu din Abu Dhabi a oferit duminică una dintre cele mai spectaculoase curse din acest sezon, în care numeroasele incidente şi abandonuri şi recuperarea de senzaţie a lui Sebastian Vettel au ţinut fanii cu sufletul la gură până în ultimul viraj.
Raikkonen

Plecat de pe locul patru al grilei de start, Kimi Raikkonen a obţinut prima victorie de la revenirea în Formula 1 şi prima după Marele Premiu al Belgiei din 2009 după ce a reuşit să-i depăşească la start pe Mark Webber şi Pastor Maldonado. Finlandezul a urcat pe prima poziţie în turul 20, atunci când Lewis Hamilton a abandonat din cauza unei defecţiuni tehnice la motor sau la cutia de viteze din postura de lider într-un moment în care părea principalul favorit la victorie.
Ulterior, pilotul echipei Lotus a reuşit să-l ţină la distanţă pe Fernando Alonso în ultimele cinci tururi şi a trecut primul linia de sosire.
 Alonso a fost astfel nevoit să se mulţumească doar cu locul doi la capătul unei curse în care a avut un parcurs asemănător: l-a depăşit la start pe Jenson Button, apoi pe Mark Webber în primul tur, iar în turul 21 l-a surclasat şi pe Pastor Maldonado, urcând astfel pe poziţia a doua, pe care nu a mai cedat-o până la final.
În ciuda performanţei obţinute, pilotul Scuderiei Ferrari a redus diferenţa care îl separă de Sebastian Vettel în clasamentul general cu numai trei puncte, de la 13 la 10 puncte. Plecat din pitlane în urma excluderii din calificări, pilotul echipei Red Bull a făcut o cursă de recuperare memorabilă şi a urcat pe locul 12 până în turul 14.
Nevoit să facă o oprire suplimentară la boxe pentru a schimba aripa faţă deteriorată în startul cursei în urma unui acroşaj cu Bruno Senna, germanul a revenit pe ultima poziţie şi a efectuat o nouă cursa de recuperare, ajungând până pe locul doi în turul 38 înainte de ultimul schimb de pneuri. Datorită avansului câştigat, Vettel a revenit pe circuit pe locul patru şi l-a depăşit în finalul cursei pe Jenson Button, urcând astfel pe ultima treaptă a podiumului.

Podiumul lui Vettel a fost însă influenţat semnificativ de două incidente majore care au condus la apariţia Safety Car-ului pe circuit. În turul 9, Nico Rosberg l-a lovit puternic din spate pe Narain Karthikeyan şi a fost catapultat în barierele de protecţie, pentru ca în turul 38 nu mai puţin de patru piloţi să fie implicaţi într-un accident colectiv.

Sergio Perez şi Paul di Resta au evitat de puţin un acroşaj şi au ieşit în afara traiectoriei, însă Romain Grosjean nu a mai putut evita contactul şi l-a lovit pe Perez. Aflat chiar în spatele celor trei, Webber l-a lovit la rândul său pe Grosjean, amândoi fiind nevoiţi să abandoneze. Perez a fost considerat vinovat de producarea incidentului şi a terminat în afara punctelor după ce a suferit o penalizare de tip stop and go.
 Button a terminat astfel cursa pe locul patru în faţa lui Pastor Maldonado, care nu a reuşit să profite de plecarea de pe locul trei, în timp ce Sauber a câştigat puncte preţioase în lupta cu Mercedes pentru locul cinci prin poziţia a şasea obţinută de Kamui Kobayashi. Felipe Massa a ocupat locul şapte pentru Ferrari şi a fost urmat de Bruno Senna (Williams) şi Paul di Resta (Force India), în timp ce Toro Rosso şi-a adjudecat ultimul punct prin Daniel Riccirado.

Nu mai puţin de şapte piloţi au fost nevoiţi să abandoneze pe parcursul cursei: Nico Hulkenberg (Force India) chiar în primul tur după o coliziune cu coechipierul di Resta, Karthikeyan, Rosberg, Hamilton, Webber, Grosjean şi Charles Pic. Cel mai bun timp în cursă a fost stabilit de Vettel, pilotul echipei Red Bull fiind cronometrat cu 1:43.964.