sâmbătă, 26 mai 2012

Schumacher in pole position la Monaco !

Schumacher, cel mai rapid în calificări la Monaco, dar Webber pleacă din pole!

Michael Schumacher a fost cel mai rapid în calificările de la Monaco, însă va fi nevoit să-i cedeze pole position-ul lui Mark Webber din cauza unei penalizări de cinci poziţii pe grila.

Michael Schumacher a avut nevoie de aproape trei ani pentru a obţine primul pole position de la revenirea în Formula 1, însă septuplul campion mondial nu se poate bucura pe deplin de această performanţă majoră.
Germanul a ocupat prima poziţie în calificările de pe circuitul de la Monaco după ce a fost cronometrat cu 1:14.301, însă va pleca doar de pe locul şase al grilei de start din cauza unei penalizări de cinci poziţii primite după incidentul de cursa cu Bruno Senna de la Barcelona.
Germanul a obţinut astfel al 69-lea pole position din cariera şi primul după Marele Premiu al Franţei din sezonul 2006.
Penalizarea lui Schumacher i-a oferit pole position-ul lui Mark Webber, iar pilotul echipei Red Bull va fi acompaniat pe prima linie a grilei de start de Nico Rosberg de la Mercedes AMG.
Lewis Hamilton (McLaren) şi Romain Grosjean (Lotus) completează a doua linie a grilei de start în faţa lui Fernando Alonso de la Ferrari, urmat de coechipierul său Felipe Massa, Kimi Raikkonen (Lotus) şi Sebastian Vettel. Pilotul echipei Red Bull a optat insa pentru o strategie diferită şi a utilizat pneurile mai dure în calificări, urmând să intre mai târziu la boxe în primul stint al cursei.
Pastor Maldonado a ocupat locul nouă în calificări, însă va pleca doar de pe 19 în urma unei penalizări de 10 poziţii primite pentru un incident cu Sergio Perez din ultima sesiune de antrenamente libere.
Jenson Button a ratat pentru a doua oară consecutiv accesul în ultima parte a calificărilor după ce a stabilit doar al 13-lea timp, însă pilotul echipei McLaren va pleca de pe locul 12 în urma penalizării suferite de Maldonado.
Force India şi Toro Rosso au fost eliminate cu ambii piloţi în Q2, iar Jean-Eric Vergne a fost protagonistul unui accident la scurt timp după ieşirea din tunel şi a ajuns cu greu la boxe cu monopostul STR7 avariat.
Sergio Perez a avut parte de un nou accident în calificări, la un an după cel suferit în sezonul precedent tot pe circuitul de la Monaco. De data aceasta, pilotul echipei Sauber a pierdut controlul volanului şi a lovit barierele de protecţie cu partea stânga-spate a monopostului, iar pneul respectiv s-a detaşat de maşină. Mexicanul nu a suferit nicio rană, însă accidentul a survenit înainte de a stabili un tur cronometrat, astfel că pilotul va pleca de pe ultima poziţie a grilei de start.
Ceilalţi şase piloţi eliminaţi în prima parte a calificărilor aparţin celor trei echipe care au debutat în Formula 1 în sezonul 2010.