duminică, 10 iulie 2011

Alonso a câştigat Marele Premiu al Marii Britanii!

Fernando Alonso a câştigat la Silverstone după ce a profitat de o greşeală comisă de Red Bull la o oprire la boxe a lui Sebastian Vettel, care a completat podiumul alături de Mark Webber.

Schimbarea radicală a regulamentului tehnic pentru Marele Premiu al Marii Britanii a coincis cu prima victorie a Scuderiei Ferrari din acest sezon, însă succesul italienilor are o strânsă legătură cu o greşeală comisă de mecanicii Red Bull Racing.

Plecat de pe locul trei al grilei de start, Fernando Alonso s-a menţinut pe această poziţie până la a doua intrare la boxe de la jumătatea cursei, când mecanicii Red Bull Racing au avut o problemă cu montarea pneului stanga-spate a monopostului pilotat de liderul Sebastian Vettel, din cauza căreia germanul a pierdut 7-8 secunde.

Spaniolul a profitat la maxim de oportunitate şi a devenit lider după ce a trecut la standuri şi de Mark Webber, iar în ultimul stint a avut de îndeplinit o simplă formalitate pentru a obţine prima victorie după Marele Premiu al Coreei de Sud din 2010.

În acest context, Vettel a fost nevoit să se mulţumească doar cu locul doi, chiar dacă nu a comis nicio eroare de pilotaj şi a trecut de Lewis Hamilton în urma ultimei opriri la boxe.

Ultima poziţie pe podium a fost ocupată de Mark Webber, care a pierdut prima poziţie la start în favoarea coechipierului său de la Red Bull. Ulterior, australianul a mai pierdut două poziţii la a doua intrare la boxe în faţa lui Alonso şi Hamilton, însă l-a depăşit pe ultimul şi a l-a atacat pe Vettel pentru locul doi în ultimele tururi. Totuşi, echipa i-a transmis lui Webber prin radio să păstreze distanţa faţă de Vettel, pentru a evita producerea unui accident.

Plecat doar de pe locul 10 al grilei, Hamilton a terminat pe 4 la capătul unei curse pline de peripeţii, în care britanicul a recuperat cinci poziţii în primul tur. Ulterior, a avut mai multe dueluri cu Felipe Massa în urma cărora a ieşit sporadic în decor, iar cei doi s-au confruntat inclusiv în ultimul tur.

Avertizat de McLaren să nu forţeze pentru că riscă să rămână fără combustibil, Hamilton a fost ajuns din nou de Massa, iar cei doi s-au acroşat în ultimul viraj, bitanicul reuşind în extremis să termine în fata brazilianului, care a ieşit larg în ultimul viraj şi a trebuit să se mulţumească cu locul cinci.

Nico Rosberg (Mercedes GP), Sergio Perez (Sauber) şi Nick Heidfeld (Renault) au completat următoarele poziţii, în timp ce Michael Schumacher a obţinut locul nouă în ciuda unei penalizări de 10 secunde survenite în urma unui duel cu Kamui Kobayashi din turul 11, când şi-a avariat şi aripa fată. Ultimul punct pus în joc a fost adjudecat de Jaime Alguersuari, în ciuda faptului că pilotul Scuderiei Toro Rosso a fost eliminat în prima parte a calificărilor.

Jenson Button a abandonat cu 13 tururi înainte de final după ce mecanicii McLaren l-au trimis pe pista fără să reuşească să-i monteze corespunzător pneul dreapta-fată. Acesta s-a desprins imediat, iar britanicul a trebuit să tragă pe dreapta chiar la ieşirea din pitlane.

Silverstone, rezultate cursă:
1. Alonso Ferrari 1h28:41.194 2. Vettel Red Bull-Renault + 16.511 3. Webber Red Bull-Renault + 16.947 4. Hamilton McLaren-Mercedes + 28.986 5. Massa Ferrari + 29.010 6. Rosberg Mercedes + 1:00.665 7. Perez Sauber-Ferrari + 1:05.590 8. Heidfeld Renault + 1:15.542 9. Schumacher Mercedes + 1:17.912 10. Alguersuari Toro Rosso-Ferrari + 1:19.108 11. Sutil Force India-Mercedes + 1:19.712 12. Petrov Renault + 1:20.600 13. Barrichello Williams-Cosworth + 1 lap 14. Maldonado Williams-Cosworth + 1 lap 15. Di Resta Force India-Mercedes + 1 lap 16. Glock Virgin-Cosworth + 2 laps 17. D'Ambrosio Virgin-Cosworth + 2 laps 18. Liuzzi HRT-Cosworth + 2 laps 19. Ricciardo HRT-Cosworth + 3 laps
Fastest lap: Alonso, 1:34.908

Not classified/retirements: Driver Team Gap