duminică, 29 mai 2011

Vettel a castigat MP al Monaco!

Sebastian Vettel a obţinut prima victorie din carieră la Monaco după o cursă spectaculoasă plină de incidente în care piloţii de pe podium au adoptat strategii complet diferit . Sebastian Vettel şi-a trecut în cont duminică a cincea victorie în primele şase curse ale sezonului 2011 după ce a câştigat cu emoţii Marele Premiu al statului Monaco.

Pilotul echipei Red Bull a adoptat o strategie inedită cu o singură oprire la boxe, care în ultimele 15-20 de tururi a părut falimentară în contextul în care Fernando Alonso şi Jenson Button s-au apropiat la numai o jumătate de secundă cu pneuri mai proaspete. Totuşi, o întrerupere a cursei cu numai cinci tururi înainte de final în urma unui accident suferit de Vitaly Petrov i-a permis germanului să schimbe pneurile şi să treacă primul linia de sosire după restart.

Alonso a terminat pe locul doi cu o strategie cu două opriri cu regretul că nu l-a atacat decisiv pe Vettel înainte de suspendarea cursei, în timp ce Button a urcat pe ultima treaptă a podiumului. Pilotul echipei McLaren a efectuat nu mai puţin de trei opriri la boxe, însă a fost capabil să-i ajungă din urmă pe Vettel şi Alonso în ultimele 15 tururi datorită faptului că a parcurs trei stinturi pe pneuri supersoft.

Cursa a fost suspendată cu numai 8 tururi înainte de final în urma unui accident în lanţ generat de Sutil, care s-a lovit de glisierele de protecţie. Ulterior, în spatele său s-a declanşat haosul, iar Alguersuari l-a lovit din spate pe Hamilton şi i-a avariat aripa spate. Petrov nu a mai avut spaţiu şi s-a lovit violent de glisierele metalice, iar rusul a rămas în monopost, moment în care comisarii de cursă au arătat steagurile roşii. Petrov a fost transportat la spital cu răni minore şi a afirmat ulterior că nu a ieşit singur din monopost pentru că avea dureri, preferând să aştepte intervenţia medicilor.

Mark Webber a terminat doar pe locul 4 după o cursă în care a pierdut foarte mult timp la prima oprire la boxe, in timp ce Kamui Kobayashi a obţinut cea mai bună performanţă din cariera după ce a terminat pe locul 5 la capătul unei curse în care a efectuat o singură intrare la boxe.

Între timp, Hamilton a încheiat un weekend dificil doar pe locul 6 la volanul monopostului McLaren. Britanicul a reuşit o depăşire spectaculoasă în primul tur în acul de păr în defavoarea lui Michael Schumacher, însă ulterior a pierdut peste 15 secunde la prima intră la boxe şi a fost penalizat cu un drive-through în urma unui duel cu Felipe Massa în acul de păr.

Brazilianul nu a putut profita însă de acest lucru, întrucât a fost nevoit să abandoneze după ce a lovit glisierele metalice în tunel într-un duel roată la roată cu acelaşi Hamilton.

Adrian Sutil si Nick Heidfeld au completat pluton, in timp ce Williams a obtinut primele puncte din acest sezon dupa ce Rubens Barrichello a terminat pe locul 9. Britanicii au fost la un pas de o performantă majoră prin Pastor Maldonado, care a concurat pe locul 4 în momentul în care cursa s-a reluat, dar a lovit glisierele metalice în primul viraj în urma unui duel cu Hamilton. Ultimul punct pus în joc a fost adjudecat de Sebastien Buemi (Toro Rosso).

Pe lângă Alguersuari, Petrov şi Massa, alte două abandonuri au fost trecute în dreptul lui Schumacher, care a oprit monopostul pe pista chiar înainte de linia de start-sosire în turul 33, dar şi al lui Timo Glock de la Virgin. Cel mai bun timp în cursa a fost realizat de mark Webber, care a fost cronometrat cu 1:16.234 în turul 78.