marți, 14 iunie 2011

Button a câştigat Marele Premiu al Canadei!

J. Button a câştigat la Montreal după ce a profitat de o greşeală a lui Sebastian Vettel în ultimul tur, însă va fi investigat de comisari pentru două incidente de cursă.

După o cursă de peste patru ore ca urmare a suspendării acesteia pentru două ore în urma ploilor abundente, Jenson Button a câştigat Marele Premiu al Canadei în ciuda a nu mai puţin de cinci opriri la boxe şi a unei penalizări de tip drive-through.

Pilotul echipei McLaren a fost implicat în două incidente cu coechipierul său Lewis Hamilton şi cu Fernando Alonso, însă chiar şi în acest context a reuşit să revină de pe locul 10 şi să obţină victoria, datorită unei performante superioare pe măsură ce circuitul s-a uscat şi a utilizat pneuri slick.

După ce i-a depăşit pe Mark Webber şi Michael Schumacher, englezul s-a apropiat ameninţător de liderul Sebastian Vettel, care a condus cursa fără emoţii din primul până în cel de-a 69-lea tur. Campionul mondial a avut însă un moment de ezitare în ultimul tur, a "ciupit" o porţiune udă şi a derapat suficient de mult pentru a-i permite lui Button să-l depăşească şi să treacă primul linia de sosire.

Totuşi, Button trebuie să răspundă în fata comisarilor pentru incidentele în care a fost implicat cu Hamilton şi Alonso, motiv pentru care victoria obţinută pe circuit nu este 100% sigură.

Vettel a fost nevoit să se mulţumească doar cu locul doi, în timp ce podiumul a fost completat de coechipierul său de la Red Bull, Mark Webber.

Michael Schumacher a fost la un pas să obţină primul podium de la revenirea în Formula 1, însă nu a fost capabil să le ţină piept lui Webber şi Button în ultimele tururi ale cursei, motiv pentru care s-a mulţumit doar cu locul patru, chiar dacă pentru scurt timp a ocupat locul doi.

Vitaly Petrov a obţinut locul cinci la volanul monopostului Renault, urmat de Felipe Massa (Ferrari), Kamui Kobayashi (Sauber) şi Jaime Alguersuari (Toro Rosso). Ultimele puncte puse în joc au fost adjudecate de Rubens Barrichello (Williams) şi Sebastien Buemi (Toro Rosso).

Fernando Alonso a fost nevoit să abandoneze în turul 37 în urma unui contact cu Button, după ce monopostul său a rămas blocat pe o bordură.

La fel ca şi la Monte Carlo, Lewis Hamilton a fost din nou protagonistul unor incidente pe circuit. Mai întâi, s-a atins cu Mark Webber chiar în primul viraj al cursei, obligându-l pe pilotul echipei Red Bull să piardă poziţii preţioase şi să ruleze doar pe locul şapte în momentul întreruperii cursei. În turul 8, acelaşi Hamilton l-a atacat pe linia dreaptă de start-sosire pe coechipierul său Jenson Button. Ultimul a lăsat senzaţia că nu l-a văzut şi a virat uşor spre stânga conform traiectoriei ideale, iar cei doi britanici s-au acroşat. Din cauza unei defecţiuni majore la pneul dreapta-spate, Hamilton a fost nevoit să abandoneze, însă incidentul va fi investigat suplimentar de comisari la finalul cursei.

Cel mai bun timp în cursa a fost realizat de Button, care a fost cronometrat cu 1:16.956 în turul 69.