duminică, 9 septembrie 2012

Lewis Hamilton a castigat Marele Premiul al Italiei 2012 !

Hamilton a câştigat Marele Premiu al Italiei 2012 !
Lewis Hamilton a obţinut duminică a doua victorie în ultimele trei Mari Premii după o cursă fără greşeală în care a plecat din pole position şi a fost lider în permanenţă, cu excepţia unei scurte perioade după ieşirea de la boxe.

În acea perioadă de timp, pe prima poziţie s-a aflat Sergio Perez, care a demonstrat încă o dată că Sauber are unii dintre cei mai buni strategişti din Formula 1.
Plecat doar de pe locul 12 în cursă, mexicanul a optat pentru o strategie opusă şi a început cu pneuri hard, iar după trecerea pe pneuri medium a revenit pe locul 8 în turul 30. La adăpostul unor pneuri mai rapide, Perez i-a depăşit succesiv pe Kimi Raikkonen, Mark Webber, Felipe Massa şi Fernando Alonso pentru a termina în mod impresionant pe locul doi, ocazie cu care şi-a egalat performanţa de la Sepang.
Ultimul loc pe podium a fost ocupat de Alonso, care deşi a plecat de pe locul 10 a câştigat patru poziţii în primele două tururi şi l-a depăşit pe Michael Schumacher înainte de a fi implicat într-un duel spectaculos cu Sebastian Vettel în urma căruia a ieşit uşor în decor. În cele din urmă, spaniolul l-a depăşit pe Vettel şi a urcat pe doi după ce Massa i-a cedat poziţia, însă a revenit pe trei după ce a fost întrecut de Perez.

ABANDONURI TEHNICE PENTRU VETTEL ŞI BUTTON

Vettel nu a mai avut oportunitatea să revină în luptă, întrucât a fost penalizat cu un drive through sub pretextul că l-a împins pe Alonso în afara circuitului, iar ulterior a abandonat în urma unei defecţiuni tehnice cu numai cinci tururi înainte de final în momentul în care concura pe locul opt.
O soartă similară a avut şi Jenson Button, care a ratat oportunitatea de a termina cursa pe podium după ce a motorul nu a mai fost alimentat cu combustibil în turul 34, atunci când pilotul McLaren concura pe locul doi.
Deşi spera să obţină la Monza prima victorie după aproape patru ani, Massa a fost nevoit să se mulţumească doar cu locul patru, în timp ce Raikkonen a terminat din nou pe locul cinci, reuşind să-şi conserve şansele la titlul mondial.
 Pilotul echipei Lotus nu a avut parte de o cursă prea bună, însă a profitat la maxim de abandonurile lui Button şi Vettel pentru a termina în faţa celor doi piloţi de la Mercedes, Schumacher şi Nico Rosberg. Ultimul dintre ei a ratat startul şi a coborât de pe şase pe 11, pentru ca în cele din urmă să termine în faţa lui Paul di Resta (Force India) şi Kamui Kobayashi (Sauber).

Ultimul punct pus în joc a fost câştigat de Bruno Senna, care a terminat în faţa coechipierului său de la Williams, Pastor Maldonado, plecat doar al 22-lea în cursă. Jerome D'Ambrosio, înlocuitorul lui Romain Grosjean la Lotus, a terminat cursa pe locul 13 în faţa piloţilor Caterham, Marussia şi HRT.
Cel mai bun timp în cursa a fost realizat de Rosberg, care a fost cronometrat cu 1:27.239 în turul 53.